|
SEGREGATOR
ALUMINIUM
PLASTIK
SZKŁO
PAPIER
O PROJEKCIE
ŻYCIE ŚMIECIA
DO PRACOWNIKÓW
KONTAKT
|
- DLACZEGO SELEKTYWNA ZBIÓRKA ODPADÓW?
-
Czym jest odpad? Odpad to coś, co nie jest w danym momencie potrzebne, a wręcz jest niepotrzebne. Odpady powstają w czasie wydobycia surowców, ich przetwarzania, transportu, konsumpcji i użytkowania.
Rys.1 obieg materiałów w przyrodzie
-
Jak wiemy, w przyrodzie nic nie ginie. W naturze obowiązują cykle zamknięte. Dotyczy to również obiegu materii. Zamknięty obieg materii przedstawiony jest na rysunku 1 przy pomocy ciągłych strzałek. Strzałki przerywane przedstawiają ścieżki, którymi umykają z obiegu surowce, zwane odpadami. We współczesnej gospodarce, znającej potrzebę zrównoważonego rozwoju, a także wartość surowców które są wyrzucane z obiegu, dąży się do zminimalizowania ilości odpadów.
Osiąga się to na różne sposoby:
- stosując czyste technologie, mało lub bezodpadowe
- redukując liczbę zbędnych opakowań, szczególnie jednorazowych
- zwiększając maksymalnie odzysk surowców znajdujących się w odpadach
Na poziomie konsumenta nie możemy bezpośrednio wpływać na stosowane technologie. Możemy jednak robić to w sposób pośredni, kupując produkty produkowane przy stosowaniu czystych technologii.
-
Konsumenci mogą natomiast bezpośrednio wpływać na ilość odpadów opakowaniowych- ograniczając na przykład ilość torebek jednorazowych, prosząc o pakowanie produktów w papier, używając toreb wielokrotnego użytku (z materiału), pijąc napoje w butelkach zwrotnych.
-
Odpady, których powstania nie da się uniknąć, powinny być przez konsumentów zbierane i wyrzucane w taki sposób, aby zapewnić ich powrót do obiegu materii w postaci surowców wtórnych.
Istnieją dwa podstawowe sposoby odzysku surowców wtórnych z odpadów:
- oddzielanie surowców wtórnych z odpadów zmieszanych w specjalnie do tego celu przystosowanych sortowniach
- selektywna zbiórka odpadów, uzupełniona w dosortowywanie odpadów zanieczyszczonych na wskutek niewłaściwego wrzucania odpadów (co może być skutkiem niewiedzy lub złośliwości).
-
W pierwszym ze sposobów konsument zobowiązany jest jedynie do dbania o to, aby wyrzucać śmieci do śmietnika. W drugim ze sposobów musi się bardziej zaangażować i ... trochę pomyśleć. Istnieje wiele sposobów organizacji selektywnej zbiórki odpadów. Można oddzielnie zbierać odpady suche (szkło, tworzywa, papier), oddzielnie mokre (organiczne). W Polsce najczęściej stosowanym systemem jest system pięcio - pojemnikowy, w którym oddzielnie zbierane jest szkło białe i kolorowe, metale, tworzywa sztuczne i makulatura. W niektórych miejscowościach oddzielnie zbierane są również odpady organiczne. Kolorystyka pojemników i rodzaje zbieranych surowców w zasadzie różnią się od siebie w zależności od miejscowości - nie istnieje bowiem jeden uniwersalny system ogólnokrajowy, w tym zakresie każda gmina ma dowolność.
-
HOME | E-MAIL
|